District Court Judges Directory

Office of the Chief Judge
Chief Judge John P. Morrissey
District Court Headquarters
Maryland Judicial Center
580 Taylor Avenue A-3
Annapolis, MD 21401

 

*Administrative Judge

District 1 - Baltimore City
David Brian Aldouby LaTina Burse Greene Rachel E. Skolnik
Joyce Maezeppa Baylor-Thompson Geoffrey Giles Hengerer Diana A.E. Smith
Kent J. Boles, Jr. C. Yvonne Holt-Stone Michael Stephen Studdard
Catherine Chen Nicole Pastore Klein Kathleen M. Sweeney
L. Robert Cooper Jack I. Lesser Nicole Rene Egerton Taylor
Martin Dominic Dorsey Katie Murphy O'Hara Barbara B. Waxman*
William M. Dunn Catherine C. O'Malley Halee F. Weinstein
Jennifer Etheridge Flynn Marcus Owens Kevin Michael Wilson
Joan B. Gordon Devy P. Russell  
James Green Mark Franklin Scurti  
District 2 - Dorchester, Somerset, Wicomico, & Worcester Counties
Melvin James Jews Paula A. Price John P. Rue, II
Daniel R. Mumford Gerald V. Purnell* L. Bruce Wade
District 3 - Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's, & Talbot Counties
Clara Eva Campbell Karen R. Ketterman John E. Nunn, III
Douglas H. Everngam Frank M. Kratovil, Jr. Bonnie G. Schneider*
District 4 - Calvert, Charles, & St. Mary's Counties
Karen Christy Holt Chesser* Robyn Riddle Kenneth A. Talley
W. Louis Hennessy Michelle R. Saunders Andrea R.S. Watkins
District 5 - Prince George's County
Clayton Anthony Aarons Robert W. Heffron, Jr. Thurman H. Rhodes
Bryon Seth Bereano Lisa Angela Hall Johnson* Katina Self Steuart
Scott M. Carrington Donnaka Varner Lewis Ann Louise Wagner-Stewart
Ada Elizabeth Clark-Edwards Patrice E. Lewis Joseph L. Wright
Brian Charles Denton Erik H. Nyce VACANT
Cheri N. Gardner Gregory C. Powell  
District 6 - Montgomery County
Carlos F. Acosta  Patricia L. Mitchell* Marina Lolley Sabett
 Amy J. Bills  John C. Moffett Zuberi Bakari Williams
Karen Anne Ferretti Eric John Nee VACANT
Rand Lewis Gelber Aileen Elizabeth Oliver  
Sherri Debra Koch Holly David Reed, III  
District 7 - Anne Arundel County
Sidney Allen Butcher Danielle M. Mosley Eileen A. Reilly
H. Richard Duden, III Thomas V. Miller, III Laura Marie Robinson
John P. McKenna* Thomas J. Pryal Shaem C.P. Spencer
District 8 - Baltimore County
Sally C. Chester Keith Dana Pion Kevin Yvonne Thomas Wiggins
Stacy A. Mayer Marsha Lynette Russell Dorothy J. Wilson*
Michael T. Pate Leo Ryan, Jr. VACANCY
Lisa Ann Phelps Kimberly M. Thomas  
Karen Anne Pilarski Philip N. Tirabassi  
District 9 - Harford County
David E. Carey Mimi R. Cooper Susan H. Hazlett*
Kerwin Anthony Miller    
District 10 - Carroll & Howard Counties
Wayne A. Brooks  Erin M. Danz  Ricardo Daniel Zwaig
Lisa L. Broten Brian D. Green  
Pamila J. Brown* Mary C. Reese  
District 11 - Frederick & Washington Counties
Earl W. Bartgis, Jr. Terry A. Myers Eric William Schaffer
Dino Ernesto Flores, Jr.* Mark D. Thomas  
District 12 - Allegany & Garrett Counties
VACANCY Stephan M. Moylan H. Jack Price, Jr.*